All about apps in YOUR classroom!
  • App Of The Week
  • iPad101
  • Apps
  • Lesson Ideas
  • Bloom's Apps
  • JediMasterBlog
  • Trainings
  • Our Team

The Pumpkin Patch Problem

10/26/2012

 
After reading through some of Dan Meyer's blog posts, I became inspired.  Dan is a genius when it comes to mathematics education and integrating real-world scenarios into his lessons.  As a way to challenge myself and my groups of 8th grade Algebra students, I took the approach of "Be less helpful" and ran with it.

The problem that was posed to the class was this:
"How much money would you have to make in order to turn a profit as a pumpkin farmer?"
and
"How many pumpkins would you need to sell in order to make this happen?"
I had no idea how this was going to go.  This was my warm-up, my anticipatory set, lesson intro, guided practice, independent practice, and closure all in one.  This lesson could have completely bombed, been a waste of a day, and force me to go back to the drawing board.  Instead, it was an eye-opening experience for everyone in the class, including myself.

The first response, which was expected, was "I don't know how to do this".  My reply was "Of course you don't!"  We continued the question by repeating it and allowing the students to think about it.  We all agreed that we don't know the answer... YET.  So, what information do we need in order to solve this problem (as a test-taking strategy, this is where we would identify important information, underline key terms, etc.)?  

From this point on, what happened was incredible.  Students asked "How long is the pumpkin season?"  This is a perfect question because it gets the students thinking about the fact that this is not a year-round business and a farmer must plan ahead with his/her income in order to sustain an adequate lifestyle for the dry months.  

"How much does it cost to operate the pumpkin patch?"  This was a great question asked by one of my students because it opened up the conversation of why products cost a certain amount.  We talked about buying the land, paying for water, equipment, employees, advertisements, and so much more.  By the time we finished with this part of the problem, student buy-in was 100%.  Kids were asking questions, answering each other's questions, and truly embedding themselves into the scenario.

"How much are we charging for each pumpkin?"  This is a very tricky question because the answer will vary based on the pumpkin patch you visit and the region of the country that you are in.  In our case, due to time, we kept the number a nice and easy $5.  We also talked about how we could charge based on weight and built in a brief explanation of how density allows a pumpkin farmer the opportunity to make more money (after all, pumpkins are 90% water!).

"How much money do we need to profit for the rest of the year?"  BINGO.  The kids are so engaged at this point that they are asking unprompted, high-level questions of their own.  We talked about middle-income families and what it would take to sustain a moderate lifestyle.  I finished this portion of the problem by telling the students that their profit is up to them - just realize that the more money you want, the harder you have to work for it.

We continued worth through the semantics of the problem and came to the conclusion of the class period at the same time as we reached the conclusion of the problem.  None of the students had reached a solution, but they were chomping at the bit to come up with a definite answer.  Their assignment is to figure out how many pumpkins they would need to sell in order to make the living that they have set out for themselves.  As extra credit, the students can create an advertisement that promotes their pumpkin patch and "attracts more customers".

Now isn't this a little bit more engaging than some Released Test Questions!?!?!?

Comments are closed.

    Authors

    The iPad Jedi Masters are lead learners and instructors who are part of the PSUSD iPad Trailblazer Project.  Two of the AppsInClass crew contribute to this blog: 

    Picture
    John Stevens, Math Teacher
    Picture
    Jessica Pack, Language Arts, Social Studies, and Video Production Teacher

    Archives

    December 2014
    September 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    June 2012

    Categories

    All
    Apps
    Classdojo
    Classroom Management
    Digital Storytelling
    Edmodo
    Engagement
    Extension
    Flipclass
    Flipped Classroom
    Homework
    Ibooks Author
    Integration
    Ipad
    Itunes U
    Mobile Technology
    Qr
    Showme
    Touchcast
    Tourwrist
    Training
    Web 2.0

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.